Kuharski postupci
Blanširanje
Blanširanje je postupak pri kojem namirnicu kratko uronimo u kipuču vodu (10-30 sec) što deblja namirnica to dulje.
Odmah nakon toga namirnicu ohladiti (najbolje u vodi sa ledom) da bi se zaustavio proces kuhanja.
Blanširanjem smo zaustavili kemijske procese u povču. Ovakvo povrće i gljive čuvaju večinu vitamina i boju (posebno zelenu) i strukturu bilo da ga koristimo odmah ili da ga smrzavamo. Neko povrće, naprimjer rajčica, se nakon blanširanja da lako guliti.
Kućna pasterizacija
U duboku posudu na čije dno smo stavili novinski papir poslažemo staklenke i između njih također naguramo novinski papir. Sve zalijemo sa hladnom vodom do 1 cm ispod ruba staklenki.
Zagrijavamo do temperature od 80°C i od tog trenutka pasteriziramo 20-30 min, ovisno o debljini namirnice. |
|
![]() |
Možda će se za vrijeme grijanja čuti šištanje iz staklenki, ako prestane je normalno, ako ne znači da poklopac dobro ne sijeda, pa te staklenke treba najprije konzumirati.
Nakon 30 min pasterizacije skinemo lonac sa staklenkama sa vatre i ostavimo lagano da se ohlade. Vidjet će te da su poklopci ulegnuli šta je znak da je pasterizacija uspjela te da se u staklenkama razvio podtlak koji poklopce vuće na dole. Da bi kasnije otvorili takvu staklenku npr. sa kiselim krastavcima okrenite je na poklopac držeći je u ruci i snažno dlanom udarite po dnu. |
Salamurenje
|
Salamura ili rasol je mješavina vode i soli (cca. 200g soli na 1L vode) koja sluzi za konzerviranje, ribe, mesa, sira.
Salamura djeluje kao konzervans, jer po principu osmoze istovremeno izvlaći vodu i povećava udio soli. U salamuru se prema vrsti proizvoda dodaju i šečer, salitra i začini (papar, klekove bobice, korijander, lovor, timijan). Salamura se prokuha sa svim dodacima i time se prekrije željena namirnica koja tako ostaje više dana potpuno pokrivena njome |