Ružmarin
|
|
Miris cvjetova ružmarina i cvjetnih vrhova grančica je jak i nalik na kamfor, dok je okus ljut, pomalo gorak i aromatičan. Cvjeta od ožujka do svibnja, a katkada u rujnu cvate i po drugi puta.
U cvjetovima, listovima i grančicama sadrži eterična ulja, čija kvaliteta ovisi o klimi i o sunčanim i zaštićenim položajima.
U cvjetovima, listovima i grančicama sadrži eterična ulja, čija kvaliteta ovisi o klimi i o sunčanim i zaštićenim položajima.
|
Ružmarin kao začin u kuhinjiU kuhinji kao začin se upotrebljavaju se cvjetovi ružmarina (lat. Flores rosmarini), izdanci u cvatu (lt. Herba Rosmarini), a najčešće se sabiru listovi (Folia Rosmarini). Listovi se sabiru ljeti, režu se grane i stave sušiti. Destilacijom listova ili grančica dobiva se ružmarinovo ulje (lat. Oleum Rosmarini). Cvjetovi i biljka u cvatu sabiru se u travnju i svibnju i suše u hladu. Uz eterično ulje, ružmarin sadrži smolu, tanin, gorke tvari i male količine saponina. Ružmarin se puno koristi u južnoeuropskoj, poglavito mediteranskoj kuhinji premda njegov žestok okus po kamforu nekima ne odgovara. Ako se štedljivo koristi, izvrstan je začin za juhe, pirjano povrće, meso, sve vrste pečenja i mekih sireva, nezaobilazan kod riba. Najbolje je u jelo staviti stručak, koji se kada jelo poprimi odgovarajuću aromu, izvadi. Listići ružmarina se mogu odvojiti i sitno nasjeckati te dodati u zgotovljeno jelo. Probajte meso za ražnjiće nataknuti na grančicu ružmarina, sa koje ste prethodno odstranili listiće, jedinstvena aroma. |