Lavanda

|
|
Danas postoji više od 30 podvrsta i hibrida ove plemenite biljke sa raznim bojama cvijetova, i ljudi ponovno uviđaju njeno značenje, te se zbog trendova zdravog življenja i povratka prirodi sve više komercijalno koristi u zapadnim zemljama.
Lavandu odlikuje slatkasti, cvjetni okus s osvježavajućom citrusnom notom. Aromatična je mirisa i okusa.
Lavandu odlikuje slatkasti, cvjetni okus s osvježavajućom citrusnom notom. Aromatična je mirisa i okusa.
|
Lavanda kao začin u kuhinjiLavanda se u ishrani koristi lavandin list i cvijet, u sviježem ili suhom obliku, i to kao: dodatak salatama, juhama, džemovima. Cvijetovi lavande mogu se ušečeriti, odlićna je kao dodatak mesnim jelima, a najpopularnija je u desertima i aromatiziranim napitcima. U teglu meda stavite struk lavande i dobićete aromatičan lavandin med. A može se koristiti kao zamjena za ružmarin, tj. dobra je u svim jelima u kojima ima ružmarina. Lavanda se prvenstveno koristi u kuhinji, pripremanje jela mediteranske kuhinje. |
Lavanda u kozmetici i medicini
Od lavandinog lista kuha se ljekovit čaj.
Od lavande se rade eterična ulja čiji miris djeluje izrazito umirujuče.
Sušenu lavandu možete objesiti u ormar protiv moljaca ili jednostavno staviti u vazu za ukras.
Odrezane grančice svježe lavande nemojte prati, nego ih samo dobro protresite kako bi skinuli prašinu i riješili se sitnih insekata.
Grančice potom vrtnim konopcem lagano zavežite u bukete, sušite obješene naopako u prozračnoj, tamnoj prostoriji u kojoj temperatura nikad ne prelazi 30°C.
Izbjegavajte sušenje na suncu jer, osim što biljke gube prirodnu boju, zbog prebrzog procesa sušenja gube i svoju prirodnu aromu.
Ostali začini
TAG:
lavanda začin eterična ulja dalmatinska kuhinja salata đem med mediteranska kuhinja